ZX75BP-1100-S+
DigiKey Part Number
3157-ZX75BP-1100-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZX75BP-1100-S+
Description
RF FILTER BANDPASS 1.1GHZ INLINE
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 200MHz Bandwidth 2dB Inline, SMA Connection, F and M
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
2dB
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Package / Case
Inline, SMA Connection, F and M
Part Status
Active
Size / Dimension
0.740" L x 0.750" W (18.80mm x 19.05mm)
Frequency
1.1GHz Center
Height (Max)
0.490" (12.45mm)
Bandwidth
200MHz