PIC24FV32KA301-I/P
DigiKey Part Number
PIC24FV32KA301-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FV32KA301-I/P
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20DIP
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 20-PDIP
EDA/CAD Models
PIC24FV32KA301-I/P Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
20-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)