PIC16F720-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F720-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F720-I/P
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F720-I/P Models
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
16MHz
Supplier Device Package
20-PDIP
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)