PIC16F15223T-I/MG
DigiKey Part Number
150-PIC16F15223T-I/MGTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F15223T-I/MGCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F15223T-I/MGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15223T-I/MG
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-QFN (3x3)
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 9/2x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz