PIC16F15223-I/MG
DigiKey Part Number
150-PIC16F15223-I/MG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15223-I/MG
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-QFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F15223-I/MG Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 9/2x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz