MIC79050-4.2YMM-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 12,500
Datasheet
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 175
Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
MIC79050-4.2YMM-TR
DigiKey Part Number
MIC79050-4.2YMM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC79050-4.2YMM-TR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
EDA/CAD Models
MIC79050-4.2YMM-TR Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply (Max)
16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)