MIC79050-4.2YMM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
MIC79050-4.2YMM
DigiKey Part Number
576-2415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC79050-4.2YMM
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
Datasheet
EDA/CAD Models
MIC79050-4.2YMM Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply (Max)
16V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)