MCGWF018N10YLQ-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCGWF018N10YLQ-TP |
Description | N-CHANNEL MOSFET,DFN3333-8(SWF) |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 40A (Tc) 65W Surface Mount DFN3333-8(SWF) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19.8 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1170 pF @ 50 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 65W |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package DFN3333-8(SWF) |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 20A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 250µA |