HBWS1608-82NJ
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-82NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-82NJCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-82NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-82NJ
Description
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM
Detailed Description
82 nH Unshielded Wirewound Inductor 400 mA 540mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
540mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 150MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.7GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
150 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)