60R185XF
DigiKey Part Number
F2013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R185XF
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
12.6 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
80 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
190 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.660" Dia x 0.122" T (16.76mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A