MF-RX185/72-0
DigiKey Part Number
MF-RX185/72-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX185/72-0
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
MF-RX185/72-0 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
80 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
190 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.701" L x 0.122" W (17.80mm x 3.10mm)
Voltage - Max
72V
Height - Seated (Max)
0.902" (22.90mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A