0871150.UR
DigiKey Part Number
18-0871150.URTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0871150.URCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0871150.URDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0871150.UR
Description
871 Fuse
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 A 75 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded), Plastic Surface Mount 2-SMD, J-Lead
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.480" L x 0.472" W x 0.224" H (12.20mm x 12.00mm x 5.70mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0003 Ohms