TCTOAS0J107M8R-ZW1
DigiKey Part Number
478-TCTOAS0J107M8R-ZW1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTOAS0J107M8R-ZW1CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTOAS0J107M8R-ZW1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTOAS0J107M8R-ZW1
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
AS
Voltage - Rated
6.3 V