T527I107M006ATE070 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T527I107M006ATE070 |
Description | CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 70mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T527I107M006ATE070 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer KEMET | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Capacitance 100 µF | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code I |
Voltage - Rated 6.3 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz |