NOSV477M006R0075 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 738
Datasheet
470 µF Niobium Oxide Capacitor 6.3 V 2924 (7361 Metric) 75 mOhms
NOSV477M006R0075
DigiKey Part Number
478-3253-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3253-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOSV477M006R0075
Description
CAP NIOB OXI 470UF 20% 6.3V 2924
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NOSV477M006R0075 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Dissipation Factor
12%
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Manufacturer Size Code
V
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.148" (3.75mm)
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated
6.3 V
Supplier Device Package
2924 (7361 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
75 mOhms
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)