TPSV477K006R0055
DigiKey Part Number
478-4161-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-4161-1-ND - Cut Tape (CT)
478-4161-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSV477K006R0055
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2924 (7361 Metric) 55mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.148" (3.75mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
6.3 V