F0603E1R75FSTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F0603E1R75FSTR |
Description | FUSE BOARD MNT 1.75A 32VDC 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.75 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Fast Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 0.04 |
Part Status Active | Approval Agency cUL, UL |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.05 Ohms |