04381.75WR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 04381.75WR |
Description | FUSE BRD MT 1.75A 32VAC 63VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.75 A 32 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 04381.75WR Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Active | Melting I²t 0.144 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency CSA, UL |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm) |
Voltage Rating - AC 32 V | DC Cold Resistance 0.125 Ohms |