F0603E1R75FSTR
DigiKey Part Number
478-2865-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2865-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2865-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F0603E1R75FSTR
Description
FUSE BOARD MNT 1.75A 32VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.75 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.04
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.05 Ohms