VP4032K122R300
DigiKey Part Number
399-13811-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13811-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13811-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VP4032K122R300
Description
VARISTOR 470V 1.2KA 2SMD JLEAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VP4032K122R300 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
KEMET
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
30J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
470 V