CHM-9R0L155R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHM-9R0L155R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHM-9R0L155R-TW
Description
9.0V 1.5F 26*9*24 T/L EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 9 V Radial 300mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.531" (13.50mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.004" (25.50mm)
Voltage - Rated
9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 1kHz