PEH227HMS5100QE4
DigiKey Part Number
399-PEH227HMS5100QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH227HMS5100QE4
Description
CAP ALUM 10500UF 25V SOLDER LUG
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 18mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEH227HMS5100QE4 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
3.465 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
10.296 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.600" (15.24mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.795" Dia (20.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.760" (44.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
Radial, Can - Solder Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C