PEG227HMS5100QE4
DigiKey Part Number
399-PEG227HMS5100QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG227HMS5100QE4
Description
CAP ALUM 10500UF 25V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 18mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEG227HMS5100QE4 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Tray
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
3.465 A @ 100 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
9.9 A @ 5 kHz
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.795" Dia x 1.681" L (20.20mm x 42.70mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100Hz
Package / Case
Axial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C