R28BLK-0100
DigiKey Part Number
K390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R28BLK-0100
Description
WIRE WW 28AWG PVDF BLACK 100'
Detailed Description
Wire Wrap 28 AWG Black Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.023" (0.58mm)
Jacket Color
Black
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Diameter
0.013" (0.32mm)
Operating Temperature
105°C
Jacket (Insulation) Thickness
0.005" (0.13mm)