30-B-50-030 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Jonard Tools
In Stock: 337
Datasheet
Wire Wrap 30 AWG Blue Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 0.417' (127.00mm, 5.00")
30-B-50-030
DigiKey Part Number
B5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30-B-50-030
Description
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 5" 50PC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.019" (0.50mm)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
30 AWG
Conductor Diameter
0.010" (0.25mm)
Operating Temperature
105°C
Length
0.417' (127.00mm, 5.00")
Jacket (Insulation) Thickness
0.004" (0.09mm)
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
WIRE WW 30AWG PVDF RED 5" 50PC
In-Stock: 0
Unit Price:
WIRE WW 30AWG PVDF WHITE 5" 50PC
In-Stock: 3
WIRE WW 30AWG PVDF YELLW 5" 50PC
Alternate Length
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 7" 50PC
In-Stock: 13
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 4" 50PC
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 3" 50PC