MX77A024HF1
DigiKey Part Number
670-MX77A024HF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX77A024HF1
Description
CONN PIN HDR 24 POS R/A SMT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 24 position
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Insulation Height
0.382" (9.70mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A