IXTA02N250HV
DigiKey Part Number
238-IXTA02N250HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA02N250HV
Description
MOSFET N-CH 2500V 200MA TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 2500 V 200mA (Tc) 83W (Tc) Surface Mount TO-263AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.4 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
116 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
2500 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263AA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450Ohm @ 50mA, 10V