MS3116F20-41P
DigiKey Part Number
IMS3116F20-41P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3116F20-41P
Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Number of Positions
41
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
20-41
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C