Image for MS3116F20-41P is not available
MS3116F20-41P
DigiKey Part Number
1178-MS3116F20-41P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3116F20-41P
Description
MIL-26482 MS/PT/CMB PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
41
Shielding
Grade
Military
Current Rating (Amps)
7.5A
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Voltage Rating
600VAC
Shell Size - Insert
20-41
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C