MKJ5A7F9-10SA
DigiKey Part Number
MKJ5A7F9-10SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ5A7F9-10SA
Description
CIRCULAR
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Electroless Nickel
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
9-10
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C