MKJ3B7F7-10SN
DigiKey Part Number
1003-1471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3B7F7-10SN
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Shell Finish
Electroless Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
7-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C