MKJ3A7W9-19PN
DigiKey Part Number
1003-1451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3A7W9-19PN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Active
Color
Olive Drab
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C