MKJ3A6W9-19SN
MKJ3A6W9-19SN
ITT Cannon MKJ Series
MKJ3A6W9-19SN
DigiKey Part Number
1003-1395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3A6W9-19SN
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
500VAC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C