MKJ3A7W7-10PN
DigiKey Part Number
1003-1450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3A7W7-10PN
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Active
Color
Olive Drab
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C