IPP039N04LGXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2,565
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 753
Datasheet
In Stock: 497
In Stock: 3,647
In Stock: 119
Texas Instruments
In Stock: 478
onsemi
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 270
N-Channel 40 V 80A (Tc) 94W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP039N04LGXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP039N04LGXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP039N04LGXKSA1
Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP039N04LGXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 45µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6100 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
94W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.9mOhm @ 80A, 10V