IPP034NE7N3GXKSA1
DigiKey Part Number
IPP034NE7N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP034NE7N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 75V 100A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 100A (Tc) 214W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP034NE7N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 155µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
117 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8130 pF @ 37.5 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4mOhm @ 100A, 10V