IPG20N04S409ATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 5,090
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Mosfet Array 40V 20A (Tc) 54W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8
IPG20N04S409ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPG20N04S409ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N04S409ATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPG20N04S409ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28nC @ 10V
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2250pF @ 25V
Series
Power - Max
54W (Tc)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Qualification
AEC-Q101
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-PowerTDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Supplier Device Package
PG-TDSON-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.6mOhm @ 17A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 22µA