IPG20N04S409AATMA1
DigiKey Part Number
448-IPG20N04S409AATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPG20N04S409AATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPG20N04S409AATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N04S409AATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 20A (Tc) 54W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPG20N04S409AATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28nC @ 10V
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2250pF @ 25V
Series
Power - Max
54W (Tc)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Grade
Automotive
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Qualification
AEC-Q101
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)