IPD80R2K7C3AATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPD80R2K7C3AATMA1 |
Description | MOSFET N-CH TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 35 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 800 V 2A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPD80R2K7C3AATMA1 Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.5 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 290 pF @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Dissipation (Max) 42W (Tc) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252AA (DPAK) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7Ohm @ 1.2A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 250µA |