IPD78CN10NGATMA1
DigiKey Part Number
IPD78CN10NGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD78CN10NGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD78CN10NGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD78CN10NGATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 13A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 13A (Tc) 31W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD78CN10NGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 12µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
716 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
78mOhm @ 13A, 10V