ST60X-18S(30)
DigiKey Part Number
26-ST60X-18S(30)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-ST60X-18S(30)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-ST60X-18S(30)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST60X-18S(30)
Description
CONN HEADER SMD R/A 18POS 0.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 18 position 0.020" (0.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST60X-18S(30) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Insulation Height
0.116" (2.95mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Type
Non-Gendered
Features
Board Guide, Mounting Flange, Shielded
Pitch - Mating
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
1
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
0.5A
Style
Voltage Rating
100V