ST40X-18S-CV(30)
DigiKey Part Number
H125254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST40X-18S-CV(30)
Description
CONN PLUG 18POS SOLDER GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST40X-18S-CV(30) Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Lever Lock
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Tray
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Features
Shielded
Connector Type
Plug
Contact Finish
Gold
Contact Type
Non-Gender Specific
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Number of Positions
18
Color
Black
Pitch
0.020" (0.50mm)