DF61-2S-2.2C(11)
DF61-2S-2.2C(11)
DF61-2S-2.2C(11)
DigiKey Part Number
H121977-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF61-2S-2.2C(11)
Description
CONN SOCKET HSG 2POS 2.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Socket Red 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF61-2S-2.2C(11) Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Swing Lock
Part Status
Active
Color
Red
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.087" (2.20mm)