DF61-2P-2.2V(23)
DigiKey Part Number
H121978TR-ND - Tape & Reel (TR)
H121978CT-ND - Cut Tape (CT)
H121978DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF61-2P-2.2V(23)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 2.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF61-2P-2.2V(23) Models
Category
Fastening Type
Swing Lock
Mfr
Insulation Height
0.086" (2.18mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Beige
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Mated Stacking Heights
2.38mm