BM28N0.6-44DS/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H125607TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125607CT-ND - Cut Tape (CT)
H125607DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28N0.6-44DS/2-0.35V(53)
Description
CONN RCPT 44POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM28N0.6-44DS/2-0.35V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
44
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)