BM28N0.6-44DP/2-0.35V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Image for BM28N0.6-44DP/2-0.35V(51) is not available
BM28N0.6-44DP/2-0.35V(51)
DigiKey Part Number
BM28N0.6-44DP/2-0.35V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28N0.6-44DP/2-0.35V(51)
Description
CONN HDR 44POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM28N0.6-44DP/2-0.35V(51) Models
Product Attributes
Part Status
Active
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
44
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)