BM28N0.6-44DP/2-0.35V(53) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
44 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
BM28N0.6-44DP/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H125595TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125595CT-ND - Cut Tape (CT)
H125595DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28N0.6-44DP/2-0.35V(53)
Description
CONN HDR 44POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BM28N0.6-44DP/2-0.35V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
44
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)