M40-1201000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 987
Datasheet
20 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.039" (1.00mm)
Harwin’s Company Overview
M40-1201000
DigiKey Part Number
952-3489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M40-1201000
Description
CONN RCPT HSG 20POS 1.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M40-1201000 Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Push-Pull
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.039" (1.00mm)