G125-3042696L0
G125-3042696L0
Harwin’s Company Overview
G125-3042696L0
DigiKey Part Number
952-2508-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-3042696L0
Description
CONN HDR HSG 26POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Rectangular Connectors - Housings Header 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-3042696L0 Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.049" (1.25mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Features
Potting Wall
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.049" (1.25mm)