94HAB16T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
CTS Electrocomponents
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 33,313
Datasheet
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
94HAB16T
94HAB16T
94HAB16T
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
94HAB16T
DigiKey Part Number
GH7255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94HAB16T
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
94HAB16T Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Grayhill Inc.
Height Above Board
0.225" (5.72mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
Yes
Number of Positions
16
Features
Sealed
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Plastic
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.390" (9.91mm)